Hogyan válasszunk képzést? - A svéd és wellness masszőr tanfolyamok

Ha valaki érdeklődik a masszőr szakma iránt, sokszor kerül elő ez a kérdés, hogy milyen képzést válasszon, vagy hol érdemes elvégezni azt? Az alábbiakban igyekszem segíteni megtalálni mindenki számára az ideális választ. Elsőként azt a kérdést kell feltenni magunknak, hogy miért akarok masszőr lenni, mi a célom? Ha családtagokat, barátokat, pár ismerőst szeretnék masszírozni, vagy nem vagyok benne biztos, hogy elköteleződnék a masszőr szakma iránt, akkor bőven elegendő egy "sima" svéd masszőr képzés.

A svédmasszőr, vagy frissítő masszőr képzés gyakorlatilag egy olyan tanfolyam, amit egy vagy két hétvége alatt (30-50 óra) el lehet végezni, és általában nem végződik vizsgával.

A tanfolyam tananyaga, óraszáma, ára a képzőtől függ, elég széles palettán mozog jelenleg, tekintve, hogy a jogszabályok szerint bárki tarthat tanfolyamot, ha regisztrálta magát a Felnőttképzési Adatszolgáltatási Rendszerben (FAR).

A tapasztaltok szerint ezeken a tanfolyamokon kifejezett elméleti képzés nincs, csak a masszázs gyakorlathoz tartozó rövid elméleti ismeretek férnek bele az időbe, és a hangsúlyt inkább a masszázs technikájára helyezi. Más elméleti vagy gyakorlati ismeret, mint az anatómia, kórtan vagy az elsősegély nem része a képzésnek.

Nagyon fontos ezeknél a tanfolyamoknál az oktató személye, hogy milyen előképzettséggel és rutinnal rendelkezik, valamint az is, hogy a saját szakmai tudásából mit és mennyit hajlandó megosztani a résztvevőkkel, illetve, hogy ezt a tudást képes-e hatékonyan átadni a számukra.

A jó hír az, hogy ha egy bejelentett (FAR-ban regisztrált) felnőttképzőhöz megyünk tanfolyamra, akkor a részvételről egy olyan hivatalos tanúsítványt kapunk, amely feljogosít bennünket egészséges emberek masszírozására, akár vállalkozáson belül is. Azonban, ha valaki kifejezetten a munkavállalás miatt kezdi el a képzést, érdemes inkább egy komolyabb, összetettebb képzést vagy akár több tanfolyami képzést elvégezni.

A megszerzett ismereteinket kiegészíthetjük olyan tanfolyamokkal, amelyek az érdeklődési körünkbe esnek. Sokak nagy kedvence a wellness masszőr tanfolyam, ahol különféle wellness masszázst és kezelést ismerhet meg a résztvevő. Ilyen például a testradírozás, a mézes, csokis masszázsok, de ennek részleteit is a tanfolyamot kínáló cég dönti el. Kiegészíthetjük még ismereteinket köpölyözéssel, cellulit-masszázzsal, kinesio tape/kineziológiai tapasz tanfolyammal, és szinte bármivel, ami iránt érdeklődünk.

Ugyanilyen lehetőségeink vannak, ha nem a nyugati, hanem inkább a keleti technikákat részesítjük előnyben. Itt is számtalan masszázsfajtával találkozhatunk. A legkedveltebb a thai jógamasszázs és a japán eredetű shiatsu, de elérhető Magyarországon a kínai gyógymasszázsnak fordított Tuina is. Akit inkább az egzotikusabb masszázs technikák elsajátítása érdekel, lehetősége van a Hawaii Lomi-lomi vagy polinéz masszázs megtanulására is.

Összességében elmondható, hogy mind a tanfolyamok, mind a masszőrképzők között széles választékkal találkozhatunk. Ezek a tanfolyamok ugyan hivatalosak, de nem tartoznak az államilag elismert képzések közé. Ha államilag elismert képesítést és bizonyítványt szeretnél szerezni, akkor azt csak felnőttképzési intézményben teheted meg egy új szakma elsajátításával.

blog-profil_szekerczes_norbert

Szerző:
Szekerczés Norbert, M.Ed., nemzetközi (ERC, EFR) elsősegélynyújtás oktató ápoló- és gyógymasszőr vizsgafelügyelő
Szeno Oktatás